Nutrolandia

Forum o Nutriach


#1 2011-03-16 10:51:09

cyan

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2011-03-16
Posty: 2
Punktów :   

Kilka pytań dotyczących hodowli.

Witam serdecznie Chciałabym zadać kilka pytań odnośnie nutii jako zwierząt hodowanych jako pupile.

1. Czym żywić nutrie hodowane w domu? Czym żywicie swoje, jakie i gdzie dostępne są takie karmy, lub jakich mieszanek używacie? Co gotować i przyrządzać? Czyli podstawa diety.
2. Gryzaki do ścierania zębów, potrzebne czy nie? Jeśli tak to co?
3. Kable, czy nutrie jak to gryzonie lubią je podgryzać?
4. Lepszy samiec czy samiczka? (tutaj sugeruje się wiedzą i doświadczeniem, które mam przy hodowli szczurków, stąd pytanie)
5. Woda, czytałam tu na forum, że raczej mają dostęp do wody w waszych hodowlach aby się w niej załatwiać i ogólnie jako zwierze przystosowane do wody powinno mieć do niej dostęp. Jednak spotkałam się z opiniami, że jej nie potrzebują, prawda czy bujda? Jak brak wody wpływa na nutrie?
6. Klatka, nie mam doświadczenia jestem w tym zielona, wiec chodzi o to czy klatkę nutria ma traktować jako swoje schronienie i ma być ciągle otwarta czy ma być w niej zamykana?
7. Ile czasu absorbuje nutria? Nie chciałabym żeby zwierzak czuł się samotny kiedy będę na uczelni bądź w pracy.
8. Ile lat żyją nutrie hodowane w domu?

Na razie chyba tyle, jak coś mi jeszcze wpadnie do głowy to zapytam.

Ostatnio edytowany przez cyan (2011-03-17 13:33:05)

Offline

 

#2 2011-03-18 21:00:13

ButterFlyNeko

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-11-13
Posty: 100
Punktów :   

Re: Kilka pytań dotyczących hodowli.

Witam!

Ad. 1. Nutrie w domu można żywić tak naprawdę wszystkim pochodzenia roślinnego. Dieta Abyssa opiera się na jabłkach, marchewkach, burakach (pastewnych i ćwikłowych), od czasu do czasu dostaje pomidora, ogórka. Dodatkowo karmiony jest wszelkimi rodzajami płatków (pszenne, jęczmienne, owsiane, kukurydziane), żeby uzupełnić włókno dostaje siana i granulat dla królików. Jako rarytas dostaje mieszankę dla gryzoni z ziarnami raz na czas. Do tego tabletki dla uzupełnienia witamin i minerałów. Można podawać też gotowany ryż czy makaron.

Ad. 2. Potrzebne jak najbardziej. W przypadku nutrii nie wystarczy niestety zwykłe wapno dla gryzoni czy sam fakt, że je nasiona. Najczęściej używane i najłatwiej dostępne są gałązki drzew, które nie są żywiczne. Najbardziej odpowiednie są te z drzew owocowych.

Ad. 3. Zależy tak naprawdę od zwierzęcia. Mówi się, że króliki strasznie gryzą kalbe, żaden z moich 3 królików tego nie robił. Abyss nie ma specjalnych ciągot do kabli.

Ad. 4. Trudno powiedzieć. Też zależy od zwierzaka i jego temperamentu i predyspozycji psychicznych. Samce Weli były spokojne i ułożone. Ja z moim dłuuugo miałam problemy typu terytorialnego i dominacyjnego i niestety nadal czasem się pojawiają.

Ad. 5. Woda nie jest niezbędna nutriom (chodzi oczywiście o tą do pływania). Dowiedziono, że zwierzęta dokładnie tak samo dobrze howają się w klatkach ze zbiornikiem i bez.  Ale jeśli jest możliwość, żeby nutrzak miał do niej dostęp, to super.

Ad. 6. Wszystko zależy tak naprawdę od Ciebie i od tego do czego zwierzę przyzwyczaisz. U mnie klatka jest legowiskiem na noc, stołówką, kojcem kiedy wychodzę z domu. Zwykle, kiedy jestem w domu klatka stoi otworem, ale czasem też jest zamknięta, bo np. nie mam czasu na doglądanie nutra i patrzenie czy nie szkudzi.

Ad. 7. Jeśli odpowiednio przyzwyczaisz zwierzę do tego, że są momenty, w których po prostu nie ma Cię w domu, lub się nim nie zajmujesz, to nie będzie z tym problemu. Też studiuję i zdarza się, że od 8 do 18 nie ma mnie w domu. Wiem, że Abyss ma w kalatce wszystko, czego potrzebuje, więc nie muszę się o niego martwić, a on już przywykł do tego, że czasem mnie nie ma. Mimo to, przez pierwsze pół roku należy przygotować się na to, że młody będzie cię nawoływał i to głośno oraz próbował się wydostać z klatki, żeby być z Tobą. Według mnie jest to zwierzę bardzo absorbujące czas. Dla mnie to coś na wzór małego dziecka, co z resztą potwierdziła moja mama.

Ad. 8. Mówi się, że od 8 do 25 lat. Różne źródła podają różne informacje. 8 lat utrzymuje się nutrie na fermach, więc nikt tam nie zbadał ile przeżywają w sposób naturalny i z tego co wiem, nikt jeszcze nie miał nutrii na tyle długo w warunkach domowych, żeby powiedzieć, że umarła z powodu podeszłego wieku.

Mam nadzieję, że pomogłam


A Lis rzekl do Malego Ksiecia: Oswajajac - tworzysz wiezi, nadajac imie - bierzesz odpowiedzilanosc.

Offline

 

#3 2011-03-20 17:28:31

cyan

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2011-03-16
Posty: 2
Punktów :   

Re: Kilka pytań dotyczących hodowli.

ButterFlyNeko napisał:

Witam!

Ad. 1. Nutrie w domu można żywić tak naprawdę wszystkim pochodzenia roślinnego. Dieta Abyssa opiera się na jabłkach, marchewkach, burakach (pastewnych i ćwikłowych), od czasu do czasu dostaje pomidora, ogórka. Dodatkowo karmiony jest wszelkimi rodzajami płatków (pszenne, jęczmienne, owsiane, kukurydziane), żeby uzupełnić włókno dostaje siana i granulat dla królików. Jako rarytas dostaje mieszankę dla gryzoni z ziarnami raz na czas. Do tego tabletki dla uzupełnienia witamin i minerałów. Można podawać też gotowany ryż czy makaron.

A co z produktami pochodzenia zwierzęcego? Np karma dla psów, niektórzy podają ją również co jakiś czas. Ile je taka nutria. Chodzi mi o to np. rano dostaje mieszankę płatków, wieczorem jabłko i marchew?

ButterFlyNeko napisał:

Ad. 2. Potrzebne jak najbardziej. W przypadku nutrii nie wystarczy niestety zwykłe wapno dla gryzoni czy sam fakt, że je nasiona. Najczęściej używane i najłatwiej dostępne są gałązki drzew, które nie są żywiczne. Najbardziej odpowiednie są te z drzew owocowych.

Oprócz gałązek można robić kolbki samemu? Nasiona, miód jakieś suszone warzywka? I jakie drzewka oprócz owocowych? Lub inne gryzaki?

ButterFlyNeko napisał:

Mam nadzieję, że pomogłam

Owszem, dziękuje.

I jeszcze jedno.
Zabawki, jakie z czego? Co może zaszkodzić?

Offline

 

#4 2011-03-22 20:50:35

crev

Użytkownik

5128268
Zarejestrowany: 2010-11-26
Posty: 66
Punktów :   
WWW

Re: Kilka pytań dotyczących hodowli.

1. gotowane ziemniaki, marchew itp... generalnie warzywa, zboża - karm nie ma, dieta na mojej stronie (crev.eu/nutrie), także stary chleb (bez pleśni) - moje dostają rano gotowane "pyry" z śrutem a wieczorem marchew
2. najlepsze gałęzie drzew owocowych - nie polecałbym kolbek bo to za wiele roboty a nuter najbardziej cieszył się będzie z wanienki z wodą - wtedy nawet najbardziej sztywny osobnik zamienia się w zabawiakę - o miodzie nigdy nie słyszałem,
3. ?
4. znane mi są tylko przypadki hodowli samców ale nie widzę przeciwwskazań przeciw samicą, moje samice są o wiele bardziej opanowane i spokojne
5. jak najbardziej powinny mieć wodę, choć jeśli nie mają a jedzą pożywienie wilgotne to też nie będzie źle (choć z wodą jest super bo nutrie ją kochają)
6. w sumie nie wiem
7. w sumie nie wiem
8. tego chyba nikt nie sprawdził napewno

9. co do zabawek to słyszałem o jakiś pluszakach, kocykach itp ale sam nigdy nie praktykowałem więc nie mogę polecić, sam miałbym lekkie obawy że nuter zje coś i się zatruje, ale tak jak mówiłem, nie praktykowałem i nie wiem

Offline

 

#5 2011-03-29 12:02:33

ButterFlyNeko

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-11-13
Posty: 100
Punktów :   

Re: Kilka pytań dotyczących hodowli.

Ad. 1. Abyss dostaje na śniadanie jabłko i marchew. W ciągu dnia czasem coś dostanie, czasem nie. Na kolacje znów np. marchew i burak i do tego garść płatków owsianych, garść kukurydzianych i garść granulatu. Psia karma jak najbardziej, ale bardziej w formie nagrudy i przysmaku, a nie codziennego jedzenia ze względu na duża zawartość białka.

AD.2. Można robić kolby samemu, ale podejrzewam, że są one mimo wszystko za miękkie na nutrze zęby. Ja daje swojemu np. drewno z orzecha.

Zabawki to najzwyklejsze pluszaki, tyle, że bez jakiś długich kłaków. Kocyk tez się nada. Z tego co widzę, Abyss nie rozrywa zabawek pluszowych i koców, za to na drobny mak rwie piłeczki z pianki


A Lis rzekl do Malego Ksiecia: Oswajajac - tworzysz wiezi, nadajac imie - bierzesz odpowiedzilanosc.

Offline

 

#6 2011-03-29 22:08:04

 zubra

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-12-27
Posty: 30
Punktów :   

Re: Kilka pytań dotyczących hodowli.

to może i ja coś skrobnę...

1. u mnie nuter rano wcina gotowaną kaszę jęczmienną lub gryczaną lub ryż lub kuskus wymieszane z płatkami owsianymi, siemieniem lnianym czasami rodzynkami, do tego kawałek jakiegoś warzywa lub owoc. pożera to w wannie podczas swojej kąpieli bo brudzi niemiłosiernie przy jedzeniu
w ciągu dni coś mu rzucam ale nie zawsze, a wieczorem warzywa (dwa lub trzy rodzaje: ogórki, marchewki, pietruszki, rzodkiewki, papryka, kapusta, kalafior, brokuł i czasami sałata) i granulat (okrągły musi być bo inny jest fee)
2 ma wielkie konary z jabłoni i wierzby
3 taaaak, bardzo lubi kable i kabelki i meble (na szczęście już mu przeszło (odpukać)), jeśli masz kwiatki na podłodze to też padną ofiarą łap i zębów
4. nie wiem
5, mój ma dostęp do wody dwa razy w ciągu dnia rano i wieczorem podczas kąpieli, jak mu podawałam pomiędzy to nie pił więc przestałam
6 zamykam go gdy mnie nie ma, gdy jestem korzysta z wolności
7. mój czasami siedzi zamknięty przez 36 h, jak wracam to mruczy i się cieszy, przyzwyczaił się bo kiedyś miał o to focha

powodzenia :-)


"Są tacy, co mają rozum, a są tacy, co go nie mają i już."

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
26 Casa Chibi Chibi OтeНи Бишоп-Окленд noclegi ciechocinek układanie podłóg warszawa